Na terenskoj nastavi u Zagrebu

Autor: Ivana Nogić, 18. 11. 2019.

Svi učenici viših razreda naše škole učili su 14. studenoga 2019. godine na uzbudljivoj terenskoj nastavi u Zagrebu gdje su najprije u kazalištu „Žar ptica“ pogledali odličnu dječju predstavu „Kraljević i prosjak“, a potom su se uputili prema Zagrebačkom velesajmu gdje su obišli sajmove Interliber i Infogamer.

Kao ciljeve terenske nastave postavili su učenje otkrivanjem u izvornoj stvarnosti te razvijanje interesa za kazališnu umjetnost, knjigu i nove IKT-tehnologije, što su, u potpunosti, i realizirali.

Kazalište „Žar ptica“ bilo je njihova prva stanica u Zagrebu. Na programu je bila zanimljiva predstava „Kraljević i prosjak“, nastala prema istoimenom romanu Marka Twaina, lektirnom naslovu za šesti razred. Predstava, kao i djelo, ima vrlo jasnu i naglašenu pouku da se dojam o čovjeku ne stvara na temelju njegovog vanjskog izgleda, tj. da „odijelo ne čini čovjeka“, što su naši učenici odlično prepoznali. Predstava prati dva lika: princa (Edward Tudor) i prosjaka (Tom Canty). Oba su rođena na isti dan i u istom gradu, ali u potpuno različitim životnim okolnostima. Upoznajemo ih kao dječake – sanjare, koji maštaju… Jedan o slobodi, a drugi o boljem životu. Kada se njih dvojica sretnu, naivno odluče zamijeniti odjeću. Međutim, kako to obično biva, splet okolnosti dovodi ih do zamjene identiteta što obojicu prisiljava živjeti život onog drugog, bez mogućnosti dokazivanja istine. Oba dječaka doživljavaju razne komične i tragične situacije, sve do sretnog završetka kada uspijevaju vratiti svoj identitet, ali i naučiti bitnu lekciju – da “svaki novčić ima dvije strane”. Ovu važnu poruku prenosi čak devetero glumca koji igraju preko dvadeset likova, na pozornici s dvije razine, puno glazbe, što je učenicima bilo vrlo zanimljivo pratiti.

Nakon književnog klasika na pozornici bilo je vrijeme za – još knjiga, zato su svi sudionici terenske nastave krenuli prema Zagrebačkom velesajmu gdje se održavao 42. međunarodni sajam knjiga i učila Interliber, kao i 8. po redu izdanje jednog od najvećih gaming sajmova i festivala u svijetu Reboot Infogamer.

Najprije su zajednički obišli sajam Interliber gdje su u tri paviljona mogli razgledati i kupiti najnovije naslove iz bogate ponude knjiga za sve uzraste. Najviše ih je privukla nova knjiga Luke Modrića „Moja igra“ kojom im je Luka dao odličan savjet – da čitaju knjige, da uhvate malo vremena, 15 ili 20 minuta dnevno, jer će im to to pomoći u odrastanju i formiranju.

Potom su se učenici i pratitelji razdvojili na grupu od 28 učenika, koja je ostala obilaziti Interliber, i na grupu od 40 učenika koja je posjetila sajam Infogamer. Prema očekivanjima, na Infogameru učenici su se mogli upoznati s kompleksnim i trenutno najnovijim dostignućima s područja IKT tehnike te isprobati neke od trenutno najspektakularnijih gaming sadržaja.  Predviđeno vrijeme za uživanje u sadržajima sajmova bilo je oko 120 minuta što je bilo dovoljno da učenici vide, dožive, kupe i isprobaju sve što ih je zanimalo.

Iako je na sajmovima vladala poprilična gužva, naši su učenici poštovali sve dogovore i time omogućili da se sve planirane aktivnosti realiziraju na najbolji mogući način. Primjerenim ponašanjem dokazali su da se znaju i mogu odgovorno ponašati, zato, zasigurno, zaslužuju da ovakvih terenskih nastava bude što više.

Osnovna škola Ljubešćica / Zagrebačka 22, HR-42222 Ljubeščica / www.os-ljubescica.skole.hr / skola@os-ljubescica.hr