Preventivne aktivnosti u OŠ Ljubešćica

Autor: Ivica Rojc, 10. 4. 2024.

U sklopu Školskog preventivnog programa i kurikuluma za međupredmetnu temu Zdravlje u našoj školi održana su predavanja patronažne službe i Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije. Patronažna sestra Ivana Martinec održala je predavanja na temu zdravstvenog odgoja i obrazovanja u svim razrednim odjelima, dok je Nastavni zavod za hitnu medicinu Varaždinske županije održao predavanje za učenike 8. razreda „Sve što trebate znati o hitnoj medicinskoj službi“.

Školski preventivni program integrirani je dio odgojno-obrazovnog procesa provođen od strane stručne službe škole, učitelja i vanjskih suradnika. Usmjeren je na sve učenike i njihove roditelje s ciljem prevencije neprimjerenih i rizičnih ponašanja, odnosno poticanja zdravih životnih stilova.

Učenici 5. i 6. razreda tijekom listopada 2023. sudjelovali su na predavanju patronažne sestre Martinec Pubertet i osobna higijena. U njihovoj dobi događaju se bitne promjene u njihovu rastu, razvoju i sazrijevanju. Stoga su učenici upravo u tom razdoblju, posebno zainteresirani za učenje i stjecanje novih spoznaja o zdravlju. Na osnovi dobivenih informacija i stečenih znanja grade sustav vrijednosti, izgrađuju pozitivne stavove prema zdravlju te odabiru zdrave stilove života.

U 7. i 8. razredu tijekom prosinca i siječnja 2024. učenici su slušali o odgovornom spolnom ponašanju. Učili su o posljedicama rizičnog ponašanja i zaštitna ponašanja u kojima jačaju svjoje potencijale, samopouzdanje i samokontrolu te svjesno preuzimaju odgovornost za vlastite odluke.

U ožujku 2024. predavanjima su se pridružili učenici razredne nastave. Tema predavanja bila je Svakodnevne zdrave navike i briga za zdravlje. U svojemu je predavanju objasnila kako pravilno održavati osobnu higijenu: pravilno pranje ruku, zubi i tijela; zašto je važna zdrava prehrana za naš organizam, naročito kod razvoja djece.

Tijekom travnja 2024. održano je dvosatno predavanje „Sve što trebate znati o hitnoj medicinskoj službi“ u organizaciji Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije kojem su prisustvovali učenici 8. razreda. Projekt se provodi u suradnji s Varaždinskom županijom, a s ciljem edukacije javnosti i školske populacije o radu Hitne medicinske službe, organizacijskoj strukturi, te načinu komunikacije s djelatnicima Medicinsko prijavno-dojavne jedinice.

Učenici su kroz predavanje naučili kada je nužno pozvati hitnu medicinsku pomoć na broj 194 te koji su potrebni podatci za razgovor s djelatnikom Medicinsko prijavno-dojavne jedinice. Drugi dio predavanja bio je prikaz pristupa unesrećenoj osobi i upotreba automatskog vanjskoh defibrilatora (AVD uređaj). Učenici su imali praktičnu vježbu što učiniti do dolaska tima hitne službe, kako izgleda postupak oživljavanja (umjetno disanje, masaža srca) te koju opremu koriste timovi hitne medicinske službe. Time su učenici stekli znanje i iskustvo koje će im danas-sutra svakako koristiti ukoliko se nađu u situaciji da trebaju reagirati i pomoći unesrećenoj osobi.

Osnovna škola Ljubešćica / Zagrebačka 22, HR-42222 Ljubeščica / www.os-ljubescica.skole.hr / skola@os-ljubescica.hr