Književna večer „Otvori svoje srce!“

Autor: Ivica Rojc, 23. 1. 2024.

Tijekom školske godine 2023./2024. OŠ Ljubešćica uključena je u istoimeni projekt građanskog odgoja i obrazovanja u sklopu kojeg su organizirane različite aktivnosti. Tako je tijekom studenoga i prosinca 2023. godine bio raspisan likovno – literarni natječaj „Otvori svoje srce!“ dok je 19. siječnja 2024. godine održana istoimena književna večer na kojoj su autori sami čitali literarne radove dok su se likovni radovi mogli razgledati na prigodnoj izložbi.

Uvodnom pjesmom „Dobro mi došel, prijatel“ Vinko Španić otvorio je književnu večer dok je Jana Horvatić pročitala svoju pjesmu „Pomaganje iz ljubavi“ kojom je naglasila važnost pomaganja starijima, bolesnima usamljenima i  nemoćnima. Izvedeni literarni radovi bili su podijeljeni u četiri tematska bloka. U prvom bloku „Otvori svoje srce!“ nastupali su: Mihael Kovač, Ana Pukec, Ema Horvatić, Emilio Horžić, Vanesa Sokač, Ema Dvorski, Leona Gotić i Mia Barbara Funtak. Stihove u drugom bloku literarnih radova mali su pjesnici posvetili bakama, a recitirali su: Jana Horvatić, Iva Španić, Tea Sakač i Lea Gotić Potom su Doria Horvatić, Iva Španić i Jana Horvatić otpjevale pjesmu „Mehki snežek“. Učenica 2. razreda gimnazije Srednje škole Novi Marof Lana Duh izvela je svoju priču „Miris Božića“ dok su članovi KUD – a Ljuba voda iz Ljubešćice otplesali splet pjesama i plesova „Repa“. U trećem bloku literarnih radova „Težak život“ svoje su ostvaraje čitali: Lucija Dvorski, Maja Atlija, Veronika Bešenić, Lara Španić i Martin Mrvčić.

Slijedio je glazbeni predah uz klavirsku izvedbu skladbe „Djevojka u Parizu“ koju je izvela Hana Sakač. Četvrti blok literarnih radova bio je naslovljen „Nježni osjećaji prema najmilijima“, a nastupali su: Vita Puškadija, Lana Horvatić, Sara Dvorski, Tara Petriček, Karla Šimec i Viktorija Mudrinić. Margareta Bencek, učenica četvrtog razreda gimnazije Srednje škole Novi Marof izvela je svoju priču „Niti prošlosti“. Na kraju nazočnima se obratila gospođa Rosana Štrocinger, voditeljica Županijskog stručnog vijeća građanskoga odgoja  Varaždinske županije te ravnatelj OŠ Ljubešćica Ivica Rojc. Program su vodile učenice šestog razreda Doria Horvatić, Paula Kropek, Jana Horvatić i Iva Španić. Mentorice učenika bile su: Antonija Jurak, Božica Šantek, Bernardica Bačan, Valentina Mikulčić, Danijela Horvatić i Sanja Horžić te predsjednica KUD – a Ljuba voda Danijela Barjaktarević.  Likovnu izložbu pripremila je učiteljica likovne kulture Magdalena Vukalović, a posebne riječi zahvale za organizaciju književne večeri treba uputiti pedagoginji Tajani Jenkač te gostima iz Srednje škole Novi Marof: ravnatelju Nikoli Žganecu, prof. hrvatskoga jezika Antoniji Jurak te pedagoginji Marini Bukal Pofuk. Nakon programa učenici su mogli odigrati nagradnu igru sponzora Školske knjige. Potom je uslijedilo druženje uz domjenak koji su pripremile kuharice i spremačice OŠ Ljubešćica. Kao znak uspomene na predivnu književnu večer svaki je sudionik dobio zahvalnicu koja će ga zauvijek sjećati na književnu večer „Otvori svoje srce!“.

Tekst: Sanja Horžić, učieljica hrvatskog jezika

Fotografije: Siniša Jakopec

Osnovna škola Ljubešćica / Zagrebačka 22, HR-42222 Ljubeščica / www.os-ljubescica.skole.hr / skola@os-ljubescica.hr