„Breza“ u kazalištu

Autor: Ivica Rojc, 28. 11. 2011.

Janica, Marko i Mika Labudan, Joža Sveti, zločesta svekrva – samo su neki od svima poznatih likova iz predstave „Breza“ koji su svoju priču ispričali učenicima naše škole 18. 11. 2011. godine.

U sklopu nastavka projekta „Lektira u kazalištu“ učenici od 5. do 8. razreda imali su priliku uživati u vrhunskoj predstavi koja je za njih odigrana na velikoj sceni varaždinskog kazališta. Predstava je nastala prema istoimenoj pripovijetci koju je napisao Slavko Kolar, a po kojoj je  1967. godine snimljen i film. U ovom je slučaju tekst za predstavu u kajkavskom ruhu obradio Borivoj Radaković, jedan od zanimljivijih suvremenih hrvatskih pisaca, dok je za režiju bio zadužen Želimir Mesarić. Priča o okrutnosti jedne zaostale sredine koja ne prihvaća mladu djevojku koja se izdvaja svojom ljepotom, plemenitošću i krhkošću uspješno je držala pažnju naših učenika svih 120 minuta trajanja predstave. Tome je, svakako, doprinijela vrhunska glumačka postava: krhku i lijepu Janicu odlično je odigrala mlada zagrebačka glumica Petra Kurtela, Damir Markovina bio je vrlo uvjerljiv u ulozi Marka, Jan Kerekeš utjelovio je Svetog Jožu, odličan Ljubomir Kerekeš Miku. Ostale ženske uloge igrale su Sunčana Zelenika i Ljiljana Bogojević koja je za ulogu zločeste svekrve Dore Labudan dobila brojne nagrade za najbolje glumačko ostvarenje.

Učenici će još dugo pamtiti ovo kvalitetno uprizorenje „Breze“ pa su već poželjeli neku novu lektiru u kazalištu.

Osnovna škola Ljubešćica / Zagrebačka 22, HR-42222 Ljubeščica / www.os-ljubescica.skole.hr / skola@os-ljubescica.hr