Valentinovo – dan kada izražavamo ljubav svim voljenima

Autor: Ivica Rojc, 15. 2. 2011.

Kako bi na prigodan način obilježili Dan zaljubljenih, učenici i učitelji naše škole marljivo su se pripremali tako što su veljaču posvetili slavljenju Valentinova i ljubavi.

U nastavi vjeronauka našli su vremena za proučavanje života i djela sv. Valentina, uredili su Ljubavni kutak u knjižnici, na satovima hrvatskoga jezika čitala su se i ilustrirala djela ljubavne tematike, krasnoslovile su se najljepše ljubavne pjesme hrvatskih književnika, pisale su se priče i pjesme na temu ljubavi i, naravno, uređivala škola i radni prostori raznobojnim srcima i porukama ljubavi.

Učenici su izradili Ljubavni kutak u knjižnici

Učenici nižih razreda izrađivali su sa svojim učiteljicama prigodne čestitke koje su na samo Valentinovo međusobno razmijenili. Učenici viših razreda izradili su u knjižnici kutiju za Ljubavnu poštu koja je, uz veliko iščekivanje i uzbuđenje, otvorena na samo Valentinovo. Mnoštvo pisama i poruka upućenih simpatijama, prijateljima ili prijateljicama kolalo je školom i donijelo veselje na školske hodnike.

Sedmaši su odigrali ulogu 'poštara' raznoseći Ljubavnu poštu

Učenici su saznali da se Valentinovo ili Dan zaljubljenih obilježava 14. veljače još od vremena staroga Rima. Postoji nekoliko legendi o nastanku tog blagdana, a najraširenija je ona o rimskom biskupu Valentinu iz 3. stoljeća. Prema toj legendi tadašnji car  Klaudije II. zabranio je ženidbu i zaruke vojnicima jer se bojao da oženjeni (i zaručeni) muškarci neće više htjeti sudjelovati u vojnim pohodima. Biskup Valentin odbio je poštovati carevu odluku te je i dalje, potajno, vršio obrede vjenčanja. Međutim, uhvatili su ga i strpali u tamnicu. Prema carevoj naredbi 14. veljače 269. godine odrubili su mu glavu. Nedugo nakon smrti, narod je Valentina proglasio svecem pa stoga mi i dan danas slavimo Valentinovo kao Dan svih zaljubljenih, ali i dan kada je poželjno izraziti ljubav svim osobama koje volimo.

Učenicima 3. razreda svidjeli su se ljubavni naslovi na izloženim knjigama

Napisali su i pročitali svoje ljubavne priče o zmaju i zmajici

Osnovna škola Ljubešćica / Zagrebačka 22, HR-42222 Ljubeščica / www.os-ljubescica.skole.hr / skola@os-ljubescica.hr