Projektni dan - Dan Europe

Autor: Ivana Nogić, 11. 5. 2017.

Već drugu godinu zaredom u našoj se školi 9. svibnja održava projektni dan - Dan Europe, u kojem sudjeluju svi razredni odjeli tako što prezentiraju jednu od zemalja EU-e, prema dogovoru s koordinatoricom projekta učiteljicom Andrejom Vuk.

Dan Europe slavi se odlukom Vijeća Europske unije od 1985. godine kao spomen na 9. svibnja 1950. godine kada je  Robert Schuman, tadašnji  ministar vanjskih poslova Francuske, predstavio je svoj prijedlog formiranja Europske zajednice za ugljen i čelik – danas već povijesnu „Schumanovu deklaraciju“.

Pripreme za projektni dan učenici su prethodno odradili sa svojim razrednicima te su na Dan Europe predstavili svoje uratke. Bilo je tu svega - od dvoraca grofa Drakule do hrvatskih sportaša Ivice i Janice. Također, na degustacijskom stolu našle su se brojne naše i europske delicije.

Točan program izlaganja bio je sljedeći:

- 8. a razred   Dvorac Bran i grof Drakula

- 2. razred     Obilježja Europske unije

- 3. razred     Euro

- 1. razred     Dvorci Hrvatske

- 4. razred     Nacionalni parkovi Hrvatske

- 7. razred     Hrvatska – zanimljivosti

- 5. razred     Geografska obilježja Grčke

- 6. b razred  Povijest i kultura Grčke

- 6. a razred  Laponija

- 8. b razred  Gradovi Finske.

Nakon predstavljanja zemalja uslijedio je zanimljiv kviz znanja u kojem su sudjelovali predstavnici svih razrednih odjela, podijeljeni u tri grupe po deset učenika. Natjecanje je bilo napeto do samoga kraja, a napetost su pojačavali i ostali učenici navijajući  za svoje predstavnike. Pobjednicima kviza učiteljica Vuk dodijelila je prigodna priznanja, zahvalivši se pritom svim učenicima i učiteljima na uspješnoj suradnji u realizaciji ovog projekta.

Osnovna škola Ljubešćica / Zagrebačka 22, HR-42222 Ljubeščica / www.os-ljubescica.skole.hr / skola@os-ljubescica.hr