„Živaja klasika“ (hrv. „Živa klasika“)

Autor: Ivica Rojc, 25. 11. 2015.

„Artek“ je najveće dječje odmaralište na svijetu. Na njegovom teritoriju mogla bi se smjestiti kneževina Monako ili otok Tenerife. To je jedan od najboljih dječjih kampova na svijetu, smješten je na obali Crnog mora i radi već 90 godina. 2000. godine u Tokiju “Artek” bio je priznat kao najbolji dječji centar među 100 000 dječjih kampova iz 50 država iz cijelog svijeta.

Upravo ondje se provodilo finale 3. Međunarodnog natjecanja mladih čitaoca „Živaja klasika“ (hrv. „Živa klasika“) koja se od 2011. godine  provodi u Rusiji. To natjecanje potiče djecu u dobi od 10 do 14 godina da recitiraju na ruskom jeziku ulomke iz poznatih književnih djela. I ove su godine natjecatelji sa svih dijelova svijeta sudjelovali u tom natjecanju na školskoj, regionalnoj i nacionalnoj razini da bi onda najbolji od njih otputovali u «Artek». Na međunarodnoj razini ove godine su sudjelovali natjecatelji iz osamdeset država, uključujući Španjolsku, SAD, Argentinu, Latviju, Kazahstan i mnoge druge države. U Hrvatskoj već drugu godinu sudjeluju u "Živoj klasici" djeca koja uči ruski jezik po modelu C - učenje (njegovanje materinskog) jezika i kulture ruske nacionalne manjine.

Ove godine dvije hrvatske učenice su također postigle odličan uspjeh: pobjedile na nacionalnoj razini i bile pozvane na finale. Našu državu su predstavljale Viktorija Horvat (OŠ Hodošan) s tekstom "Posljednji svjedoci" dobitnice Nobelove nagrade Svetlane Aleksijevič i Laura Štriga (OŠ Ljubeščica) s ulomkom iz „Ane Karenjine“ Tolstoja. Osim sudjelovanja u finalama, Viktorija i Laura dobile su nevjerojatnu priliku provesti tri tjedna u „Arteku“ gdje su uživale u raznoraznim izletima, sunčale se na plažama Crnog mora, pronašle prijatelje iz cijelog svijeta i zaželjele svoje želje kod čarobne sekvoje koja raste na teritoriju „Arteka“ i gotovo uvijek ispunjava sve želje.

Mikolaj Tatjanaprof. ruskog jezika i kulture

Osnovna škola Ljubešćica / Zagrebačka 22, HR-42222 Ljubeščica / www.os-ljubescica.skole.hr / skola@os-ljubescica.hr