Nagrađena najbolja čitačica naše škole - Anja Mikulčić

Autor: Ivica Rojc, 17. 11. 2015.

Prema podatcima naše školske knjižnice, učenica koja je pročitala najviše knjiga u prošloj školskoj godini, čak 32, bila je Anja Mikulčić koja je tim povodom 11. studenog 2015. godine posjetila Županijsku palaču u Varaždinu kako bi prisustvovala prigodnoj svečanosti obilježavanja Dana hrvatskih knjižnica.

Anji i ostalim najboljim čitačima osnovnih i srednjih škola naše županije poklon-knjige uručili su župan Varaždinske županije Predrag Štromar te njegov zamjenik Alen Kišić, koji su izrazili iskrene čestitke najboljim čitačima, tj. čitateljima. Našu najbolju čitačicu Anju pratila je knjižničarka Ivana Nogić koja je izrazila zadovoljstvom interesom učenika za posuđivanjem knjiga u školskoj knjižnici, što potvrđuju i statistički podatci koji otkrivaju da su tijekom školske godine 2014./2015. naši učenici posudili preko 1300 knjiga, ili više od 7 knjiga po učeniku.

Čitanje u ranoškolskoj dobi od velike je važnosti za kasniji obrazovni i životni uspjeh djeteta. Istraživanja pokazuju da se stupanj vještine čitanja koji posjeduje odrasla osoba ne razlikuje mnogo od stupnja razvijenosti vještine čitanja koju osoba dostigne početkom adolescencije jer na kraju osnovne škole najčešće dolazi do usporavanja napretka u vještini čitanja. Isto tako, razvoj moždanih aktivnosti u mlađoj dobi (koje se itekako unapređuju čitanjem) može imati dugoročne socijalne, ekonomske i akademske posljedice u odrasloj dobi. Tako će djeca koja ne nauče dobro čitati unutar nekoliko školskih godina imati lošiji uspjeh u daljnjem školovanju. Također, čitanjem se otvara čitava lepeza znanja: djetetu se omogućuje da razvije širinu fonda riječi i zainteresira se za strane jezike te se unapređuje njegov način razmišljanja i izražavanja. To će mu pomoći u kasnijem životu, osobito u području poslovne karijere, roditeljstva i razvijanja međuljudskih odnosa.

Važnost čitanja lijepo je sažeo i poznati hrvatski književnik za djecu i mlade Miro Gavran koji kaže: „Čitajući knjige nećeš usavršiti vještinu življenja. Život je neobuhvatno protjecanje: opire se svakom određenju. Čitajući knjige nećeš doprijeti do istine. Sve što je napisano, izmišljeno je - stvarnost se ne pokorava riječima. Čitajući knjige nećeš postati ni sretniji ni bolji - ali knjige moraš čitati da bi to shvatio.”

Osnovna škola Ljubešćica / Zagrebačka 22, HR-42222 Ljubeščica / www.os-ljubescica.skole.hr / skola@os-ljubescica.hr