Pjesma Martine Rabuzin u zbirci „Čarobni sviet“

Autor: Ivica Rojc, 11. 11. 2015.

U subotu 24. listopada 2015. godine održana je 35. smotra dječjeg kajkavskog pjesništva "Dragutin Domjanić" u Sv. Ivanu Zelini na kojoj su učenici naše škole opet postigli zapažen uspjeh. Kajkavski stihovi naše osmašice Martine Rabuzin „Ščera, denes, zutra“ našli su se među 75 najkvalitetnijih pjesma odabranih za objavu u zbirci  „Čarobni sviet“. Martinina mentorica bila je učiteljica Ivana Nogić.

Stručno ocjenjivačko povjerenstvo u sastavu dr. sc. Ivo Kalinski kao predsjednik, te prof. dr.sc. Joža Skok i dr. sc. Božica Pažur kao članovi, imali su vrlo težak posao jer je na natječaj ovogodišnje Smotre pristiglo čak 455 pjesama iz 73 škole. Ipak, za objavu u zbirci odabrali su ukupno 75 radova, dok su 34 rada izvedena na završnoj svečanosti u zelinskoj dvorani „Kraluš“.

Smotre dječjega kajkavskoga pjesništva “Dragutin Domjanić” održavaju se u Sv. Ivanu Zelini još od 1970. godine. Zadaća te tradicionalne godišnje književno-nakladničke manifestacije je poticanje sustavnog rada s pjesnički nadarenom djecom u osnovnim školama kajkavskoga govornoga područja. Pjesme odabrane za javnu izvedbu interpretiraju njihovi autori – mladi kajkavski pjesnici, a uz njih u programu sudjeluju naši poznati dramski umjetnici. Program Smotre redovito se obogaćuje prigodnim likovnim, dramskim i glazbenim sadržajem.

Važnost Smotre naglasio je i predsjednik Stručnog povjerenstva dr. sc. Kalinski: „Javnom izvedbom kajkavskih radova naših osnovnoškolaca te odabirom i tiskom najkvalitetnijih radova u zborniku kao jedinstvenom dokumentu – već 35 godina zaredom, ukazuje se na stalnu potrebu očuvanja i njegovanja naše kajkavske kulturne baštine, već od najranije dobi.“

Za kraj, uživajte u misaonim stihovima naše Martine!

Ščera, denes, zutra

Ščera sem bila vu vrtiču,

denes sem v školi,

a gde bum zutra?

Ščera sem se igrala z medekima,

denes sam po mobitelu visim,

a kaj bu zutra?

Ščera sem bila sama,

denes imam brata,

valda zutra nem pak sama?!

Onoga ščera rad se zmislim,

ovo denes liepi mi je dar,

a kaj bu zutra, to je zagonetka!

Martina Rabuzin, 8. r.

Voditeljica: Ivana Nogić

Osnovna škola Ljubešćica / Zagrebačka 22, HR-42222 Ljubeščica / www.os-ljubescica.skole.hr / skola@os-ljubescica.hr