Rekordan broj natjecatelja u „Čitanjem do zvijezda“

Autor: Ivica Rojc, 25. 2. 2015.

Učenici sedmog razreda naše škole: Klara Ivanek, Davor Španić i Laura Štriga, u pratnji knjižničarke Ivane Nogić, posjetili su 12. veljače 2015. godine OŠ Trnovec kako bi sudjelovali na županijskoj razini natjecanja u znanju i kreativnosti „Čitanjem do zvijezda“. Natjecanje je ove godine privuklo rekordan broj sudionika – čak 23 ekipe iz cijele županije,  a učenici su se natjecali u rješavanju kviza znanja i u predstavljanju plakata. U kategoriji rješavanja kviza znanja naša se ekipa smjestila u 'zlatnoj sredini' zauzevši 11. mjesto.

U kvizu znanja učenici su odgovarali na pitanja vezana uz autore i djela: M. Mandić: Pokajnik, I. Guljašević: Moja slavna prijateljica i B. Dovjak-Matković: Zagrebačka priča. Najuspješniji član naše ekipe bila je učenica Klara Ivanek koja je osvojila 37 bodova, potom Davor Španić sa 30 bodova i Laura Štriga sa 27 bodova, dok u kategoriji izrade plakata (zbog tehničkih poteškoća) ove godine nismo imali predstavnika.

Natjecanje „Čitanjem do zvijezda“ provodi se četvrtu godinu zaredom kao jedan od važnih projekata „Hrvatske mreže školskih knjižničara“, čiji je osnovni cilj poticanje čitanja i informacijske pismenosti kod djece i mladih. Pozitivni učinci ovog natjecanja iz godine u godinu sve su veći jer se svake godine priključuje sve veći broj osnovnih i srednjih škola iz svih županija Republike Hrvatske. Tako natjecanje ove godine ima i državnu razinu.

Budući da je kod učenika sve primjetniji problem čitanja radi ocjene, a ne iz užitka, ovo je natjecanje dobra podloga školskim knjižničarima za provođenje aktivnosti kojima se kod učenika razvija interes za čitanje svih knjiga, naročito onih koje nisu na popisima lektire.

Osnovna škola Ljubešćica / Zagrebačka 22, HR-42222 Ljubeščica / www.os-ljubescica.skole.hr / skola@os-ljubescica.hr