Sjećanje na žrtve Vukovara

Autor: Ivica Rojc, 28. 11. 2013.

Dan sjećanja na žrtve Vukovara obilježili smo u nedjelju i ponedjeljak, 17. i 18. studenoga 2013. godine, prisjetivši se 22. godišnjice spomena stradanja Vukovara, grada-simbola hrvatske slobode, grada koji je svoje stradanje, patnju i herojsku obranu ugradio u temelje suvremene hrvatske države.

U nedjelju, 17. studenoga učenici i djelatnici naše škole pridružili su se našim braniteljima i ostalim sumještanima u zajedničkom paljenju svijeća ispred spomenika žrtvama Domovinskog rata. Minutom šutnje odali smo počast našim herojima, poginulim braniteljima s područja Općine Ljubeščica, kao i svim braniteljima Domovinskog rata.

U ponedjeljak, 18. studenoga svi učenici viših razreda pratili su prezentaciju i prigodno izlaganje kao zajednički sat povijest koji je pripremila učiteljica povijesti Andreja Vuk. Izlagale su učenice 8. razreda Ana Horvatić i Glorija Ratković, koje su podsjetile učenike na veličinu žrtve Vukovara.

Zajednički sat suvremene povijesti završen je ulomkom iz djela „Priče iz Vukovara“ poznatog vukovarskog novinara Siniše Glavaševića: „Priča o gradu“.

„… Morate iznova graditi. Prvo, svoju prošlost, tražiti svoje korijenje, zatim, svoju sadašnjost, a onda, ako vam ostane snage, uložite je u budućnost. I nemojte biti sami u budućnosti. A grad, za nj ne brinite, on je sve vrijeme bio u vama. Samo skriven.

Da ga krvnik ne nađe.

Grad - to ste vi.“

Osnovna škola Ljubešćica / Zagrebačka 22, HR-42222 Ljubeščica / www.os-ljubescica.skole.hr / skola@os-ljubescica.hr