Upoznali smo književnika Božidara Prosenjaka

Autor: Ivica Rojc, 13. 11. 2013.

U sklopu obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige, 7. studenoga 2013. godine u našoj je školi održan književni susret na kojem su učenici i učitelji imali priliku upoznati omiljenog hrvatskog književnika za djecu, autora brojnih pjesama, priča i dječjih romana – Božidara Prosenjaka. Književnik se predstavio učenicima od 2. do 5. razreda naše škole te članovima Novinarske grupe pričajući zanimljive i poučne priče iz svoga djetinjstva.

Djela Božidara Prosenjaka: Miš, Sijač sreće i Divlji konj nalaze se na popisima lektire za učenike 2., 3. i 7. razreda, stoga su učenici s velikim nestrpljenjem iščekivali gosta-književnika. Kako bi se što bolje pripremili za susret, učenici su prethodno s knjižničarkom čitali slikovnicu Miš te priče iz zbirke priča Sijač sreće, te ih potom ilustrirali i izrađivali strip. Učenici 2. razreda imali su još jedan zanimljiv zadatak – budući da još nikada nisu upoznali književnika, prema vlastitom su zamišljanju izrađivali portrete književnika. Izrađenim učeničkim radovima ukrašeni su panoi u sportskoj dvorani kao ugodno iznenađenje našem gostu koji ih je za zanimanjem razgledao. Književnika su ugodno iznenadile i naše uspješne pjesnikinje – učenice Martina Jurašković i Klara Ivanek, koje su na početku književnog susreta sve sudionike 'počastile' svojim kajkavskim stihovima.

U opuštenoj atmosferi autor je svojoj mlađoj čitalačkoj publici otkrio da je odrastao u malom podravskom selu Kuzmincu u kojem su svi lijepo pjevali, što ga je kasnije inspiriralo na pisanje romana za djecu. Također, iskreno je priznao da mu početak školovanja i nije bio najuspješniji jer učiteljica nikada nije bila zadovoljna njegovim znanjem, no kasnije se zaljubio u tu istu učiteljicu pa je počeo još više učiti kako bi joj dokazao da je vrijedan njezine pažnje. Otkrio je i da su mu sve knjige koje je napisao podjednako drage, zato ne bi mogao izdvojiti najdražu, te da nikada nije imao dovoljno vremena za sve što je htio napisati. Od četrdesetak knjiga koje je napisao jedna od čitanijih mu je Priča o kravati, prevedena na desetak stranih jezika. Djeci se  posebno dojmilo što su književnom gostu mogli postaviti brojna pitanja na koja je on strpljivo i iskreno odgovarao.

U vedrom tonu predviđeno vrijeme brzo je proteklo te su mnoga pitanja ostala 'u zraku'. Na kraju su na red došli i autogrami te zajedničko fotografiranje. U ime svih sudionika ovog lijepog druženja gostu-književniku zahvalili su se voditelji književnog susreta – Anja Mikulčić i Davor Španić.

Novinarska grupa

Osnovna škola Ljubešćica / Zagrebačka 22, HR-42222 Ljubeščica / www.os-ljubescica.skole.hr / skola@os-ljubescica.hr