Uspjeh učenika Varaždinske županije na „Susretu Ivica Kičmanović“

Autor: Ivica Rojc, 12. 6. 2013.

Ove školske godine naša škola imale je svoje predstavnike u završnici manifestacije „Dani Ante Kovačića“, u sklopu koje je održan 27. „Susret Ivica Kičmanović", svojevrsno natjecanje osnovnoškolaca u literarnim i novinarskim radovima o djetinjstvu i školovanju koje, u spomen na književnika Antu Kovačića, organizira Ogranak Matice hrvatske Zaprešić. Iako nam je to bilo prvi susret s ovom manifestacijom, povjerenstvo je novinarski rad Klare Ivanek, učenice 5. razreda naše škole, svrstalo među 250 nagrađenih i pohvaljenih radova.

Na natječaj je ove godine pristiglo čak 768 literarnih i novinarskih radova iz 118 osnovnih škola, iz cijele Hrvatske te iz Bosne i Hercegovine i Vojvodine, a najuspješniji učenici i njihovi mentori nagrađeni su odlaskom na završnu svečanost koja je 5. lipnja održana u Staroj gradskoj vijećnici u Zagrebu. Tako su se u Zagrebu na završnoj svečanosti našle Klara i njezina mentorica Ivana Nogić. Klarin novinarski rad: „Život u Indoneziji, zemlji velikih valova“ pohvaljen je te Klara primila prigodno priznanje. Svečanost su uveličali poznati hrvatski glumci: Doris Pinčić, Sunčana Zelenika i Zvonko Novosel, koji su interpretirali najbolje učeničke radove. Također, učenici su imali jedinstvenu priliku družiti se s književnicima Lukom Paljetkom i Pajom Kanižajem.

Svečanoj dodjeli nagrada i priznanja prethodio je posjet Hrvatskom saboru, što je bila jedinstvena prilika za pogled u saborske klupe i upoznavanje zastupnika 'iz prve ruke'. Nakon svečane dodjele nagrada učenici su mogli sudjelovati u novinarskoj radionici te razgovarati s književnikom Lukom Paljetkom. Bogat i sadržajan program nastavio se posjetom Zaprešiću i obilaskom „Novih dvora Jelačićevih“, gdje se nalazi i grobnica obitelji Jelačić, pa su svi sudionici odali počast banu. Druženje uz Antu Kovačića nastavljeno je u Mariji Gorici, gdje je književnik jedno vrijeme živio i polazio pučku školu. Nakon obilaska škole i spomenika Anti Kovačiću, posjetili su i župnu crkvu i susret zaokružili koncertom uz orgulje, izrađene još davne 1759. godine.

Predsjednik Matice hrvatske u Zaprešiću, ujedno i pokretač ove manifestacije, Stjepan Laljak, pojasnio je kako je cilj smotre poticati učenike da na svom materinskom jeziku i na zavičajnom govoru pišu o sebi i svom djetinjstvu, kao što je to u romanu U registraturi pisao Ante Kovačić. Dodao je, također, kako mu je najveće priznanje činjenica da učenici i njihovi učitelji, voditelji literarnih i novinarskih družina, smatraju da je ovo jedna od najljepših i najsadržajnijih osnovnoškolskih manifestacija u Republici Hrvatskoj.

Osnovna škola Ljubešćica / Zagrebačka 22, HR-42222 Ljubeščica / www.os-ljubescica.skole.hr / skola@os-ljubescica.hr