Književnica Željka Horvat-Vukelja ponovno oduševila svojim pričokazima

Autor: Ivana Nogić, 6. 2. 2017.

U četvrtak 2. veljače 2017. godine učenici nižih razreda naše škole uživali su u druženju s književnicom  Željkom Horvat-Vukelja, jednom od najpoznatijih i najčitanijih hrvatskih autorica za djecu.

​     Željka Horvat-Vukelja  radi u Školskoj knjizi, bila je glavna urednica časopisa „Modra lasta“, redovita je suradnica časopisa „Smib“ a objavila je stotinjak kratkih priča u tisku i na Hrvatskom radiju, dvadesetak dječjih igrokaza, zbirku priča „Šiškabališka“, roman „Putovanje patuljka Zvončića“ i mnoštvo slikovnica, od kojih se neke nalaze na popisima za lektiru: „Hrabrica“, „Slikopriče“, „Nove slikopriče“, „Petra uči plivati“, „Zdenko Slovojed“, zbirka igrokaza „Reumatični kišobran“ te mnoge druge.

Voditeljice književnog susreta, učenice 4. razreda – Dora Ivanek, Iva Tomiek i Magdalena Horg, prigodnim su riječima poželjele gošći-književnici dobrodošlicu u Ljubeščicu i u našu školu, prisjetivši se prvog posjeta Željke Horvat-Vukelja našoj školi 2014. godine, kada je učenicima druženje s književnicom bilo tako zanimljivo da su je prvom prilikom opet pozvali u goste. Sretni zbog ponovnog druženja, učenici 2. razreda Marija Trakoštanec, Vinko Španić, Borna Petak i Emanuel Horžić, budući pjesnici, izveli su vlastite stihove, od kojih su neki objavljeni i u časopisu „Radost“. Književnica je naše pjesnike i njihovu učiteljicu Božicu Šantek nagradila velikim pljeskom te ih pohvalila za izražajnost i kreativnost. Potom je književnica počela pričati zanimljive priče u koje je, kao glumce, uključila i učenike, a kao nepresušno vrelo inspiracije poslužila je jedna ljubičasta torba koja je skrivala brojna iznenađenja: od lutkica iz „Životinjske priče“ do špageta. Uzbuđeni i ponosni učenici uživali su u svakoj novoj priči. U pauzama od pričanja priča pjevale su se vesele pjesme, a književnica je učenicima za njihovo znanje i zalaganje 'podijelila' i ocjene – naravno, petice! Učenici su književnu gošću ispratili velikim pljeskom, uz želju za što skorijim ponovnim druženjem.

Druženje s književnicom Željkom Horvat-Vukelja organizirala je knjižničarka Ivana Nogić u suradnji s izdavačkom kućom Školska knjiga koja je sve sudionike susreta nagradila primjerkom časopisa „Smib“. Do sljedećeg književnog druženja pozivamo sve ljubitelje „Slikopriča“, „Hrabrica“ te „Igrokaza“ u školsku knjižnicu gdje mogu posudili, ali i kupiti po promotivnim cijenama, sva djela ove zanimljive književnice.

Osnovna škola Ljubešćica / Zagrebačka 22, HR-42222 Ljubeščica / www.os-ljubescica.skole.hr / skola@os-ljubescica.hr